Nowoczesna mammografia

Z radością informujemy Państwa o uruchomieniu w Sigma-Bi nowoczesnego mammografu oraz możliwości wykonania profilaktycznego badania w kierunku nowotworu piersi przy zastosowaniu mammografii cyfrowej wysokiej rozdzielczości.

Dane statystyczne Krajowego Rejestr Nowotworów wskazują, że rak piersi stanowi 21,9% wszystkich chorób onkologicznych będąc tym samym jedną z przyczyn przyczyną śmiertelności kobiet.

W województwie Śląskim i Mazowieckiem zanotowano największą zachorowalność a także śmiertelność kobiet spowodowaną rakiem piersi.

Wczesne wykrycie nowotworów pozwala zastosować odpowiednie leczenie, a w stadium przedinwazyjnym nawet całkowite ich wyleczenie, dlatego tak istotna jest szeroko pojęta profilaktyka w tym badania obrazowe.

Dlaczego powinnam zgłosić swojemu lekarzowi gotowość do wykonania badania mammograficznego?

Mammografia z tomosyntezą jest radiologicznym badaniem piersi, dzięki któremu można wykryć raka piersi we wczesnym stadium w rozmiarze milimetrowym.
Statystycznie co 8 – 10 kobieta mieszkająca w Polsce posiada czynniki ryzyka lub zachoruje na nowotwór piersi.

 mmamografhologic

 

Co to jest badanie mammograficzne MRTG? Jak ważna jest mammografia dla Twojego stanu zdrowia?
Mammografia stanowi najważniejsze badanie obrazowe w wykrywaniu i diagnostyce raka piersi. Nadrzędnym celem jest umożliwienie wczesnego leczenia tego nowotworu, zwiększenie przeżywalności kobiet oraz zmniejszenie częstości stosowania leczenia agresywnego, takiego jak mastektomia gdy obecnie dostępne są nowoczesne sposoby leczenia. Stosowane obecnie aparaty cyfrowe MRTG mogą pokazać nawet milimetrowe zmiany, co pozwala na wczesne wykrycie nowotworu.

Badanie MRTG można wykonywać w ramach badania indywidualnego lub programu przesiewowego.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia) wg NFZ

Program adresowany jest wyłącznie do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
 nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
 otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2; nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

mamografia

Indywidualna diagnostyka i badania wykrywające raka piersi
Badania przesiewowe wykonuje się okresowo w celu zdiagnozowania małych zmian nowotworowych, zanim zostaną wykryte palpacyjnie przez pacjentkę lub podczas klinicznego badania piersi. Mammografię wykonuje się u wszystkich kobiet co 2 lata od 40.–50. roku życia do około 70.–75. roku życia. Europejskie European Society of Breast Imaging (EUSOBI) wytyczne zalecają 2-letni odstęp między badaniami w populacji ogólnej kobiet w 50.–70. roku życia.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, wykonywanie tego badania zaleca się kobietom:
 od 40. do 50. roku życia — raz na 2 lata;
 po 50. roku życia — raz w roku;
 między 50. a 69. rokiem życia – wszystkim kobietom, które nie zachorowały na raka piersi.

Ponadto po 12 miesiącach mogą zrobić badania kobiety, w których rodzinie:
• wystąpiła mutacja genowa BRCA 1 lub BRCA 2;
• jedna z najbliższych członkiń rodziny miała raka piersi lub jego podejrzenie.
Jakim aparatem mammograficznym mogę wykonać badania ?

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami EUSOBI
należy stosować w pierwszym rzędzie mammografię cyfrową z tomosyntezą (nie ucyfrowioną radiografię na płytach fosforowych) zamiast mammografii analogowej, ze względu na liczne istotne korzyści dla badanych kobiet, jak i ogólnej populacji, obejmujące:
 mniejszą dawkę promieni X,
 lepszą jakość obrazów,
 możliwość ich przetwarzania i cyfrowej archiwizacji danych,
 przesyłania obrazów i konsultacji on line onkologicznych, chirurgicznych,
 niezanieczyszczanie środowiska naturalnego.

Nasz aparat mammograficzy HOLOGIC Selenia Dimensions 2D 6000 (USA) jest cyfrowym narzędziem diagnostycznym wysokiej rozdzielczości z opcją tomosyntezy czyli warstwowego obrazowania piersi.

Mammografia z tomosyntezą jest radiologicznym badaniem piersi, dzięki któremu można wykryć raka piersi we wczesnym stadium w rozmiarze milimetrowym.
Jak powinnam przygotować się do badania?

Mammografia nie wymaga szczególnego przygotowania jednak powinna być wykonywany w początkowej fazie cyklu miesiączkowego. Podczas menopauzy czas badania jest dowolny. Najlepiej jeśli badanie będzie wykonane kilka dni po miesiączce (piersi są wtedy mniej wrażliwe). W dniu badania nie powinno się używać i stosować różnych kosmetyków, np. balsamu, dezodorantu.

Jak przebiega badanie mammograficzne?
Mammografię wykonuje się przy użyciu dedykowanego aparatu rentgenowskiego Stosuje się technikę radiograficzną wymagającą ucisku piersi przez 5–10 sekund, co wynika z konieczności dostarczenia małej dawki promieniowania i uzyskania wysokiej jakości obrazów. Jak wspomniano powyżej, standardowo uzyskuje się 2 projekcje każdej piersi oraz dodatkowe projekcje w szczególnych przypadkach.

Podczas badania kobieta jest rozebrana od pasa w górę. Wszystkie ciała obce (takie jak biustonosz, naszyjniki, kolczyki itd.) należy zdjąć przed badaniem. Kobieta stoi w pozycji wyprostowanej przed urządzeniem. Przed każdą projekcją technik umieszcza pierś na płycie i uciska ją przez 5–10 sekund. W tym czasie pacjentka może odczuwać pewien dyskomfort.

Ważne jest, aby Pacjentka nie ruszała się w czasie badania.
Natychmiast po badaniu ucisk na pierś zostaje zwolniony. Całe badanie obu piersi, wliczając w to czas przygotowania, trwa około 5–10 minut.

Czy badanie mammograficzne może stworzyć dla mnie uczucie dyskomfortu?
Badania Europa Donna-The European Breast Cancer Coalition (2018) określają, że znacząca większość kobiet dobrze znosi mammografię. 40–50% pacjentek nie odczuwa bólu podczas badania, 40% odczuwa niewielki ból, 12% uważa badanie za „raczej bolesne”, a tylko 4% za „bardzo bolesne”. U 76% kobiet ból ustępuje natychmiast po zakończeniu badania, u 13% utrzymuje się kilka minut po zakończeniu badania.
Dzięki nowoczesnej technologii i wykonaniu aparatu HOLOGIC Selenia Dimensions uzyskano zmniejszenie dyskomfortu towarzyszącemu podczas badania w porównaniu do klasycznych aparatów poprzedniej generacji.
Nasz Mammograf posiada sterowany komputerowo system „docisku” piersi. Skraca się czas badania oraz zmniejsza konieczność jego wielokrotnego powtarzania z powodów technicznych. Specjalny kształt elastycznego docisku umożliwia właściwe obrazowanie bez uczucia dyskomfortu które towarzyszyło wcześniej mammografii .
wizualizacja
Technik wyjaśni pacjentce wszystkie części badania i uczyni wszystko, aby dyskomfort odczuwany podczas ucisku piersi był jak najmniejszy.

Bezpieczeństwo naszych pacjentów
Lampa rentgenowska w anodą wolframową oraz dodatkowymi filtrami rodowym i srebrowym umożliwia redukcję promieniowania o około 30 % zachowując przy tym doskonałą jakość obrazu i wysoki kontrast. Filtracja filtrem srebrowym umożliwia lepszą penetrację większych piersi bez zwiększania czasu ekspozycji podczas gdy filtr rodowy jest stosowany w pozostałych przypadkach.